NOWE WARUNKI TECHNICZNE
Nowelizacja warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /WT/, która weszła w życie od dnia 1 stycznia 2017r, w sposób wyraźny zaostrza wymagania odnoszące się do energooszczędności budynku oraz instalacji montowanych w budynkach nowych i przebudowywanych.
Wskaźnik /EP/ jest związany z energią końcową i energią użytkową oraz ze sprawnością urządzeń służących do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia (bez urządzeń agd).
EP określa maksymalną ilość energii jaką powinien zużywać budynek.
Straty energii w budynkach
Ustawodawca zmierza do momentu, w którym straty ograniczymy do minimum i zaczniemy budować budynki energooszczędne, a nawet pasywne.
Warunki Techniczne dla budynków jednorodzinnych
Warunki Techniczne dla budynków użyteczności publicznej
CO SIĘ ZMIENI ?
Zmianie ulegnie wartość /Energii Pierwotnej/ widniejąca na kolorowym pasku świadectwa energetycznego. Wskaźnik /EP/ określa ilość energii odnawialnej
i nieodnawialnej pozyskanej ze środowiska naturalnego niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylację, klimatyzację i oświetlenie.
Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę widoczne w tabeli wskazują bardzo wyraźnie, że każdy nowobudowany budynek będzie musiał posiadać cechy budynku energooszczędnego czyli zużywać mniej energii. Te cechy to grubsza izolacja ścian oraz chociaż jedno źródło odnawialne w budynku i wentylacja
z odzyskiem.
Izolacja ścian zewnętrznych musi być coraz grubsza
(współczynnik UC(max) W/m2*K)
DO CZEGO ZMIERZAJĄ PRZEPISY ?
CELEM JEST POLITYKA KLIMATYCZNO – ENERGETYCZNA UE NA 2020r
W chwili obecnej Unia Europejska jest uzależniona od dostawców zewnętrznych gazu ziemnego, węgla kamiennego i ropy naftowej. Sytuacja ta ma ulec zmianie. Unia Europejska wyraźnie promuje odnawialne źródła energii oraz energooszczędne systemy budownictwa i instalacji. Nowe przepisy mają wyeliminować kopaliny na rzecz ekologicznych nośników energii. W związku
z tym, że budynki będą posiadać bardzo grubą warstwę izolacji przegród i staną się termosami, wentylacja grawitacyjna przestaje być efektywna. Zatem stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła / rekuperacji / stanie się faktem.
JAK BĘDĄ PROJEKTOWANE BUDYNKI ?
Wszyscy projektanci budynków i instalacji muszą sprostać nowym warunkom technicznym. Zaprojektowanie budynku z bardzo grubymi warstwami izolacji nie wystarczy aby spełnić wymogi EP. Rozporządzenie z nowymi warunkami technicznymi jest tak skonstruowane, że mimo grubych izolacji dla przegród budynku EP na pasku jest wciąż za wysokie (budynek dalej zużywa za dużo energii). Budynek nie otrzyma więc pozwolenia na budowę. Wysokie EP wynika ze współczynnika nakładu wH przypisanego przez ustawodawcę do każdego paliwa. Jeśli paliwo jest ekologiczne współczynnik nakładu wH spada bliżej zera.
energia elektryczna / wH = 3,0 /
węgiel / wH = 1,1 /
gaz / wH = 1,1 /
biomasa / wH = 0,2 /
fotowoltaika, solary / wH = 0,0 /
CO BĘDZIEMY MONTOWAĆ ?
Budynek projektowany po 1.01.2017 r może być zaprojektowany na źródłach zaznaczonych na niebiesko w kolumnie WT 2017.
Budynek projektowany po 1.01.2021 r może być zaprojektowany na źródłach zaznaczonych na niebiesko w kolumnie WT 2021.
Comments are closed.